پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - بهره برداری از بند خاکی "شوسنی ضامنی"شهرستان رستم تاپایان خرداد ماه امسال
اوقات شرعي
آب و هوا
The remote name could not be resolved: 'weather.yahooapis.com'

بازدید : 40 8 خرداد 1398 ساعت 13:38 شماره :60290

بهره برداری از بند خاکی "شوسنی ضامنی"شهرستان رستم تاپایان خرداد ماه امسال

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس بزودی بند خاکی شوسنی و ضامنی در شهرستان رستم به بهره برداری خواهد رسید.

دكتر شهرام منتصری مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس با اعلام این خبر گفت:عملیات ساخت این بند خاکی از بهمن ماه سال گذشته آغاز و در حال حاضر نیز ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تا یکماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.

وی اظهار داشت:اعتبار اجرای این طرح از محل صندوق توسعه ملی تامین و تاکنون برای ساخت آن 10 میلیارد و 300 میلیون ریال هزینه شده است.

منتصری تصریح کرد: این بند خاکی از مهمترین سدهای آبخیزداری فارس است که در سه کیلومتری مرکز شهرستان رستم ودر بالادست شهر مصیری واقع شده است.مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس خاطرنشان کرد: با تكمیل این بند خاکی 500 هكتار از اراضی احیا و تعداد   800 خانوار روستایی محدوده اطراف این پروژه نیز از مزایای آن بهره مند خواهند شد.

مدیرکل منابع طبیعی فارس میزان استحصال آب در هر بار سیل گيري اين پروژه را ۱۶۰ هزار متر مکعب عنوان کرد و گفت:بدنه این سد از نوع خاكی با هسته رسی با حجم خاکریزی 45 هزار متر مکعب و طول تاج 100 متر ساخته شده است.مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس هدف از احداث این طرح را تغذیه سفره های آب زیر زمینی و ذخیره آب و نیز جلوگیری از هدر رفت روان آب های سطحی،جلوگیری از فرسایش خاک ومهار سیلاب و هرزآبها عنوان کرد.

سد خاكی شوسنی و ضامنی در ورودی شهر مصیری در شمال غرب استان و در فاصله ۱۷۰ كیلومتری شیراز موقعيت دارد.

 

 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :