پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - معاون اجتماعی وپیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه: اجرای قانون حدنگار(کاداستر)درراستای جلوگیری از تصرف اراضی ملی رئیس سازمان امور اراضی کشور:قانون گریزی در حوزه اراضی ملی تهدید جدی است.
اوقات شرعي
آب و هوا
The remote name could not be resolved: 'weather.yahooapis.com'

بازدید : 144 15 بهمن 1397 13:1 شماره :56544
نخستین سمینار تخصصی با عنوان "اراضی ملی،میراث میهنی" از پیشگیری تا مقابله
معاون اجتماعی وپیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه: اجرای قانون حدنگار(کاداستر)درراستای جلوگیری از تصرف اراضی ملی رئیس سازمان امور اراضی کشور:قانون گریزی در حوزه اراضی ملی تهدید جدی است.

 

embed'>نخستین سمینار تخصصی با عنوان "اراضی ملی،میراث میهنی" از پیشگیری تا مقابله با حضور معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه،رئیس سازمان امور اراضی کشور،معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور،فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها،مراتع وآبخیزداری کشور،رئیس کل دادگستری فارس،دادیار دادسرای انتظامی قضات،معاونان پیشگیری از وقوع جرم ،قضات و مدیران کل دادگستری های کشور،اعضای شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی فارس و نیز نمایندگان ارشد سایر دستگاههای متولی در شیراز برگزار شد.

embed'>محمد باقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در این سمینار با اشاره به ضرورت حفظ و حراست از منابع طبیعی به عنوان تکلیف مهم قانونی بر اساس تاکیدات رهبری و نیز بخشنامه اسفند 93 از سوی قوه قضائیه افزود:اراضی ملی میراث نسلهای گذشته این سرزمین است و تکلیف اخلاقی،قانونی و شرعی است که در حراست از این امانت الهی تلاش کنیم.

embed'>وی با اشاره به افزایش نگران کننده پرونده های قضایی تصرفات غیر قانونی اراضی دولتی و عمومی کشور اظهار داشت:در حال حاضر تجاوز به عرصه های منابع طبیعی از جمله فسادها و تخلفات رایج در کشور است که به دلایلی از جمله نبود شاکی خصوصی،چند متولی بودن و اجرای مدیریتهای مختلف در این حوزه موجب شده تا پیگردهای قانونی لازم برای صیانت از این  اراضی در بین دستگاههای اجرایی در مراجع قضائی صورت نگیرد.وی با بیان اینکه پیشگیری از تصرفات غیر مجاز اراضی ملی و عمومی از برنامه های اولویت دار معاونت اجتماعی و پیشگیری است تصریح کرد:با برنامه ریزی های صورت گرفته مقرر گردید تا از تمامی ظرفیتهای اجرائی،نظارتی و قضائی دستگاههای امنیتی در راستای پیشگیری و مقابله با این پدیده استفاده شود.

embed'>معاون اجتماعی قوه قضائیه در ادامه ضمن تاکید بر تقویت اقدامات پیشگیرانه در جهت مقابله با متعدیان اراضی ملی افزود:اعتبار بخشیدن و پذیرفتن مستندات عادی در برابر اسناد رسمی در دادگاهها نه تنها موجب بروز اختلافات و دعاوی بیشتر در محاکم قضایی می شود بلکه توان مقابله با سودچویان و متعرضان در دفاع از این اراضی نیز کاهش می یابد. وی همچنین ضمن اشاره به اجرای قانون حدنگار(کاداستر)برای جلوگیری از تصرف اراضی ملی تصریح کرد:این قانون باید بصورت اجباری بروی تمامی اراضی اجرا شود.

embed'>الفت افزود:متاسفانه متجاوزان این اراضی بیشتر در مناطقی که طرح کاداستراجرا نشده است به دنبال ارتکاب جرم هستند اظهارداشت:باید تلاش شود تا با متمرکز نمودن اعتبارات مربوط به اجرای طرح حدنگار در یک دستگاه بتوانیم ضمن اعتبار بخشی به سایر دستگاهها و اجرای این طرح در آنهااز اراضی ملی به نحو مطلوبی حفظ و حراست کنیم. معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در ادامه ضمن تقدیر از دستگاه قضایی و مجموعه منابع طبیعی فارس در انجام اقدامات بازدارنده در تصرفات اراضی ملی استان فارس خاطرنشان کرد:با اجرای ریشه ای طرح های پیشگیرانه و  وحدت رویه دادگاه های کیفری،حقوقی و دادسراها علاوه بر مقابله با پدیده زمین خواری بخش قابل توجهی از هزینه های ارتکاب جرم در این راستا در محاکم قضائی نیز کاهش می یابد.

embed'>اورنگی رئیس سازمان امور اراضی کشور نیز در این نشست با اشاره به همکاری و تعامل قوای سه گانه (قضائیه،مجریه و مقننه) در راستای دفاع از حقوق بیت المال گفت: متاسفانه در بحث زمین خواری بسیاری از تخلفات حوزه زمین در قالب تصرف و تخریب اراضی ملی و نیز تغییر کاربری اراضی کشاورزی صورت گرفته است.وی با اشاره به قانون گریزی سوداگران و فرصت طلبان سودجو در تصاحب اراضی ملی و تصرفات حوزه زمین افزود:تاکنون در مجموع با تعیین تکلیف نهایی اراضی دارای تداخل، بیش از 6 میلیون هکتار حدود 500 هزار هکتار اراضی که اغلب در محدوده اراضی کشاورزی قرار دارد رفع تداخل و در مرحله صدور سند قرار گرفته شده است.

embed'>علی القاصی مهر رئیس کل دادگستری استان فارس نیز در این سمینار با اشاره به مسائل و مشکلات مربوط در حوزه های مربوط به زمین افزود:از مهمترین چالشهای کنونی حوزه زمین ضعف در ساز و کارهای قضایی و قوانین ناظر بر این حوزه و امثال آن است. وی تصریح کرد: در حوزه حقوقی زمین مهمترین مشکلات بحث تبدیل اموال عمومی و دولتی به بخش خصوصی و کاستی هایی موجود در مسیر حقوقی واگذاری اراضی و پیاده کردن طرح ملی کاداستر است. القاصی گفت: تغییر اراضی مرتعی و باغات علاوه بر آسیب به اقتصاد کشور موجب بوجود آمدن مشکلات اساسی در حوزه محیط زیست کشور شده چراکه بسیاری از مشکلاتی که در عرصه منابع طبیعی با آن رو به رو هستیم به دلیل عدم مشارکت مردم در این حوزه است.وی در ادامه با تاکید بر این که دستگاه های متعددی برای جلوگیری از تصرفت اراضی ملی تکالیف و اختیاراتی برعهده آنان گذاشته شده، تاکید کرد: اگر این دستگاه ها به درستی به وظایف خود عمل می کردند امروزه با این حجم عظیم تصرفات غیر مجاز و تغییر کاربری و این پدیده ضد اجتماعی رو به رو نبودیم.

embed'>وی با اشاره به اقدامات بازدارنده در حوزه زمین خواری و برخورد با افراد سودجو از سوی دستگاه قضایی استان افزود:در این راستا با پیگیریهای شبانه روزی و برخوردهای قانونی لازم با دست اندازان و چپاولگران اراضی ملی تعدادی افراد دانه درشت که بیشتر آنان نیزبه افراد متنفذ وصل بودند و با اعمال نفوذ در برخی دستگاه ها به این موقعیت ها دست پیدا کرده بودند دستگیر و راهی زندان شدند.

embed'>رئیس کل دادگستری فارس با اشاره به مشخص نمودن سهم هر یک از دستگاه ها در آسیب شناسی پدیده زمین خواری و کوه خواری ها و ارائه راهکارهای موثر در این راستا افزود: یقینا اگر تمامی دستگاه های متولی به وظیفه خود عمل می کردند هرگز با این وضعیت اسفبار تعدی به اراضی ملی و تغیير کاربری ها که امروز شاهد  تصرف اراضی تا شعاع زیادی در این عرصه ها هستیم مواجه نبودیم. وی با اشاره به تاکیدات ریاست قوه قضائیه مبنی بر اجرای دستور العمل نظارت و پیگیری حقوق عامه افزود:مجموعه قضایی استان مجدانه و بدون هیچ اغماضی در دفاع از حقوق بیت المال و برخورد با متجاوزان اراضی ملی مصمم است ودر این مسیر در صورت سهل انگاری دستگاه و نهاد اجرایی در کوتاهی از اجرای وظایف قانونی و شرعی خود باید تحت تعقیب قرار گیرد.

embed'>راهکارهای پیشگیرانه و بازدارنده در حوزه قوانین و مقررات قضایی در حوزه زمین ، ،شیوه های و سازوکارهای قانونی ناظر بر دستگاههای اجرایی و نظارتی و نیز تبیین جایگاه و اقدامات انجام گرفته درمعاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستریهادر راستای حفاظت از اراضی ملی از مهمترین محورهای این سمینار تخصصی یکروزه بود.

 

  

 

 

 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :