پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - بهره برداری از چند طرح بزرگ آبخیزداری تا پایان سال جاری در فارس
اوقات شرعي
آب و هوا
The remote name could not be resolved: 'weather.yahooapis.com'

بازدید : 204 10 دی 1397 ساعت 14:13 شماره :55481
بازدید مسئولان استان از چند طرح بزرگ آبخیزداری در فارس
بهره برداری از چند طرح بزرگ آبخیزداری تا پایان سال جاری در فارس

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس از تعدادی از پروژه های مهم آبخیزداری شهرستان مهر با حضور مدیر کل منابع طبیعی فارس ،معاونین،فرماندار و امام جمعه شهرستان مهر، کارشناسان و ناظران حوزه آبخیزداری و جمعی از مسئولین محلی و استانی بازدید به عمل آمد.

مهرزاد بوستانی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس در جریان بازدید از چند پروژه آبخیزداری ازجمله طرح رودخانه شور مهران ، بند سنگی ملاتی روستای زیغان، فاز اول و دوم شهر گله دار مهر و سد خاکی مشک آویز بخش اسیر شهرستان مهر گفت: مجموع اعتبار اختصاص یافته برای اجرای این طرح ها 24 میلیارد و 700 میلیون ریال در نظر گرفته شده که از محل اعتبارات،صندوق توسعه ملی،سه درصد نفت و گاز شهرستان مهر و مشارکتهای مردمی تامین شده است.وی با بیان اینکه حجم آبگیری و ذخیره سالانه این پروژه ها  چهار میلیون و 500  هزار متر مکعب است افزود:این طرح ها بطور متوسط می توانند یک میلیون و 625 هزار متر مکعب آب را در هر بارندگی ذخیره و جمع آوری کنند. وی سطح اراضی زراعی و کشاورزی تحت پوشش این طرح ها را 5700 هکتار عنوان کرد و افزود: برقراری تعادل اکولوژیکی در این منطقه جهت کنترل فرسایش و مهار هرز آبهای سطحی و نیز کاهش سیلابهای منطقه ای  از اهداف و مزایای مهم این طرح هاست. مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان هدف از اجرای این طرح‌ها را ذخیره آب و تغذیه سفره‌های زیر زمینی، کنترل سیلاب و روان آب‌های سطحی، جلوگیری از فرسایش و حمل رسوب، بیابان زدایی و حفظ و احیای عرصه‌های منابع طبیعی عنوان کرد واظهار داشت:افزایش نفوذ پذیری خاک و کاهش حجم سیلاب در راستای کاهش خسارت ناشی از سیلابهای فصلی به اراضی و تاسیسات زیر دست،حفظ واحیاء منابع آب در داخل حوضه با تغذیه سیلابهای مخرب فصلی به داخل آبخوانها و بهبود کمی و کیفی منابع آب زیر زمینی از جمله مهترین اهداف این طرح هاست. وی افزود: با بهره برداری از این طرح ها، بخشی از رسوبات خروجی از این حوزه‌ها کنترل و بستر آبراهه‌ها تثبیت خواهد شد. بوستانی با بیان اینکه عملیات اجرایی این طرح ها با پیشرفت فیزیکی بسیار خوبی  در حال انجام است اظهار داشت: پیش بینی می شود اجرای این طرح ها تا پایان امسال تکمیل و به بهره برداری برسد. بوستانی با اشاره به اهمیت موضوع آبخیزداری و آبخوان داری گفت: در سالهای اخیر تعداد پروژه های آبخیزداری درسطح استان فارس افزایش قابل توجهی داشته است که امیدواریم شاهد نتایج بسیار خوبی از اجرای این گونه پروژه ها در استان باشیم.

کلنگ زنی پروژه آبخیزداری حوضه رودخانه شور مهران شهرستان مهر

در ادامه بازدیدها همچنین کلنگ پروژه آبخیزداری حوضه رودخانه شور مهران شهرستان مهر با حضور مسئولان به زمین زده شد.

مدیر کل منابع طبیعی فارس با حضور در این منطقه و در ادامه بازدیدهای صورت گرفته از پروژه های آبخیزداری با اشاره به تهدیدات جدی ناشی از فرسایش خندقی(گالی) در مناطق مسکونی،کشاورزی و صنعتی محدوده پروژه آبخیزداری حوضه رودخانه شور مهران شهرستان مهر گفت:اجرای این پروژه علاوه بر تثبیت خاک ،حفظ و تقویت پوشش گیاهی نقش مهمی در جلوگیری از گسترش حرکت خندق ها و کاهش خسارت های این پدیده دارد. وی همچنین جلوگیری از افزایش روند شوری اراضی و بهبود کیفیت منابع آب و خاک،ایجاد فضای سبز در اطراف رودخانه شور به منظور تلطیف آب و هوا و کاهش آلودگی های ناشی از فعالیت پالایشگاه پارسیان و جلوگیری از ایجاد ریز گردها و نیز کاهش خسارتهای ناشی از سیلابهای فصلی به اراضی و تاسیسات زیر زمینی از جمله اهداف مهم این طرح عنوان کرد و گفت:عملیات نهالکاری به میزان هزار هکتار با گونه های بومی درختی و درختچه ای مقاوم به شرایط اکولوژیکی منطقه بصورت کمربند سبز در اطراف گالی ها و نیز کاشت گونه های مرتعی بوته ای و شور پسند مناسب اراضی شور از جمله اقداماتی است که در صورت تخصیص اعتبارات لازم در این پروژه انجام خواهد شد.

سید محمد موسوی فرماندار شهرستان مهر نیز که در مراسم کلنگ زنی حضور داشت در خصوص منابع اعباری این پروژه گفت : برای تامین و اخذ اعتبار لازم  برای این پروژه مبلغ 150 میلیارد ریال نیاز است که از منابع مختلف برای تامین آن بهره خواهیم جست . وی افزود : لازمه حفظ سفره‌های آب زیرزمینی و توسعه روستاها در گرو اجرای پروژه های آبخیزداری و عملیاتی شدن آنهاست.

 

 

 

 

 

 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :