پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اجرای طرح الحاقی اسکان عشایر شهرستان قیر و کارزین به میزان 85 هکتار تاپایان امسال
اوقات شرعي
آب و هوا
The remote name could not be resolved: 'weather.yahooapis.com'

بازدید : 313 10 آبان 1397 ساعت 13:17 شماره :53368
در جلسه شورای عشایر شهرستان قیروکارزین
اجرای طرح الحاقی اسکان عشایر شهرستان قیر و کارزین به میزان 85 هکتار تاپایان امسال

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس میزان 85 هکتار از طرح الحاقی اسکان عشایر منطقه دشت لار شهرستان قیر و کارزین به همت مسئولان استان تاپایان سال جاری واگذار خواهد شد. مهرزاد بوستانی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس در جلسه شورای عشایر شهرستان قیروکارزین که با حضور مدیر کل امور عشایر فارس،امام جمعه و فرماندار قیروکارزین،نماینده مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی،رئیس امور عشایرقیروکارزین و نیز جمعی از مسئولان محلی و عشایر منطقه دشت لار این شهرستان ترتیب یافت گفت: در قالب این طرح 85 هکتار از اراضی محدوده دشت لار شهرستان قیروکارزین به عشایر این منطقه واگذار می شود. وی با بیان اینکه اجرای دقیق این طرح، باعث خاتمه دادن به مشکلات 30 ساله عشایر محدوده این منطقه می شود تصریح کرد: با پیش بینی های انجام گرفته تلاش می شود 85 هکتار باقی مانده نیز تاپایان سال جاری به مابقی خانوارهای عشایری ساکن دراین منطقه تحویل داده شود.

بوستانی با اشاره به تاریخچه اجراي این طرح و واگذاری بخشی از اراضی دشت لار به عشایر این منطقه افزود: با توجه به شرایط خاص زندگی عشایري مردم و ساکنان این منطقه موضوع واگذاری 307 هکتار از اراضی واقع در محدوده این شهرستان توسط مقام معظم رهبری و رئیس جمهور وقت در سال 71 مطرح و این طرح در راستای خدمات رسانی بهتر به عشایر این منطقه اجرا و به خانوارهای این منطقه واگذار شد.مدیر کل منابع طبیعی فارس با بیان اینکه متاسفانه بدلایلی قسمتی از طرح اسکان عشایر در مقطع زمانی طولانی متوقف شده بود اظهار داشت:خوشبختانه به همت مسئولان استانی و محلی و نیز تلاشهای بی وقفه منابع طبیعی استان بخشی از این طرح در قالب طرح الحاقی اسکان به میزان 85 هکتار بررسی و مقرر شد تاپایان امسال به عشایر منطقه واگذار شود. وی تامین آب آشامیدنی برای خانوارهای عشایری در این طرح را یکی از اولویتها و پیش شرطهای اجرای این طرح عنوان کرد و گفت: در قالب این طرح عشایر ساکن منطقه شناسایی شده به همراه اشخاص واجد شرایط در زمینهای خود اسکان خواهند یافت.

بوستانی با اشاره به تاثیرات مثبت اقتصادی و اجتماعی آن بر معیشت ساکنان منطقه اظهار داشت:با اجرای این طرح علاوه بر دسترسی عشایر به امکانات رفاهی می‌تواند نقش بسزایی در حفظ مراتع و محیط زیست داشته باشد. مدیر کل منابع طبیعی فارس افزود:متاسفانه چراي دام هاي مازاد بر مراتع از یک سو ونـابودی بسیاري از درختان و بوتـه هـا بـراي سـوخت از سـوي دیگر، باعث نابودي و تخریب عرصه های ملی شده است که در این راستا با اجرای این طرح شاهد کاهش معضلات و چالشهای زیست محیطی خواهیم بود.وی ضمن قدردانی از همکاری سایردستگاه‌های اجرایی دررفع مشکلات عشایر این شهرستان اظهار داشت: امیدواریم با برنامه‌ریزی مناسب در استان و شهرستان مشکلات عشایر استان و به خصوص منطقه قیروکارزین مرتفع شود. 

بهرامی مدیر کل امور عشایر فارس نیز در نشست شورای عشایری شهرستان قیر و کارزین گفت: عشایر کم توقع ترین قشر جامعه هستند که تامین نیازهای آنها مستلزم توجه مسوولان است. وی با بیان اینکه متاسفانه خشکسالیهای چند سال اخیر موجب خشک شدن بسیاری از چشمه ها و آب راههای بومی مناطق عشایر نشین شهرستان قیروکارزین شده است افزود:در منطقه دشت لار این شهرستان قریب به 50 خانوار عشایری ساکن امرار معاش میکنند که  اغلب آنان نیازمند امکانات و زیرساختهای مناسب است.

 

 

 

 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :