پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - آغاز عملیات احداث بندهای سنگی ملاتی منطقه کماسیج شهرستان قیروکارزین از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی
اوقات شرعي
آب و هوا
The remote name could not be resolved: 'weather.yahooapis.com'

بازدید : 196 23 مهر 1397 ساعت 12:27 شماره :52795

آغاز عملیات احداث بندهای سنگی ملاتی منطقه کماسیج شهرستان قیروکارزین از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی
 

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس عملیات احداث بند سنگی ملاتی منطقه کماسیج شهرستان قیروکارزین آغاز شد. علی جواهری معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس گفت:این پروژه با صرف اعتباری بالغ بر 6 میلیارد و 584 میلیون ریال در منطقه کماسیج شهرستان قیر و کارزین به اجرا در خواهد آمد . وی با بیان اینکه با آبگیری این بند خاکی بطور متوسط 300 هزار مترمکعب از روان آبهای سطحی به سفره‌های زیرزمینی هدایت که موجب تقویت این سفره ها خواهد شد. معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی اظهار داشت: کنترل سیلاب و تغذیه سفره‌های آب زیر زمینی منطقه از اهداف اصلی این  گونه طرح ها محسوب می‌شوند. وی با اشاره به مزیت این پروژه اظهار داشت:این بند قادراست هر بار مقدار قابل‌توجهی سیلاب را ذخیره و از خسارتهای احتمالی ناشی از سیلابهای مخرب نیز جلوگیری نماید.علی جواهری در ادامه اظهار داشت: با تکمیل این پروژه  آب چاه های ساکنان منطقه اطراف تامین و معیشت آنها تا میزان قابل توجهی بهبود خواهد یافت. وی مساحت حوزه آبخیز این بند خاکی را  دو هزار و 728 هکتار عنوان  کرد و افزود: با اجرای این پروژه تا حد قابل توجهی از هدررفت روان آبهای سطحی نیز جلوگیری خواهد شد.معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس تصریح کرد: حجم عملیات این پروژه شامل  16 هزارمترمکعب عملیات خاکی، سه هزار و 200 متر مکعب  سنگ وسیمان  و 4 متر و 80 سانتی مترارتفاع سریز است که از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تامین شده است .

معاون آبخیزداری اداره کل با اشاره به ظرفیت بالای سیل خیزی در شهر قیر خاطرنشان کرد: با اجرای این پروژه سیلاب شهری قیر به طور کامل مهار و علاوه بر آن بسیاری از مناطق اطراف این حوزه آبگیری و از خسارتهای سیلاب حاصل از بارندگی های سهمگین نیز جلوگیری خواهد شد.

 پیش بینی می شود این پروژه تا پایان آذر ماه امسال به بهره برداری برسد .

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :