بازدید : 123 23 مرداد 1396 13:27 شماره :51890
تجلیل از خبرنگاران و حامیان منابع طبیعی فارس
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس در مراسم تجلیل از خبرنگاران حوزه منابع طبیعی: 11 هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی فارس با کشت گیاهان دارویی سبز می شود .

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری فارس به مناسبت فرارسیدن روز خبرنگار از تعدادی از خبرنگاران و اصحاب رسانه های فعال در حوزه منابع طبیعی فارس تجلیل شد.

در این نشست خبری که با حضور خبرنگاران جراید،خبرگزاری ها ،صدا و سیما و اصحاب رسانه‌های گروهی برگزار شد مهرزاد بوستانی مدیر کل منابع طبیعی وآبخیزداری فارس بااشاره به اهمیت و نقش رسانه ها به عنوان مهمترین ابزار فرهنگ ساز در حفظ منابع طبیعی گفت:رسانه ها برای صیانت از منابع طبیعی و احیاء آن نقش تاثیر گذاری دارند. وی در ادامه با اشاره به شناسایی 50 گونه گیاهان دارویی شاخص در استان از کاشت و توسعه این گیاهان با در سطح 11 هزار هکتار از عرصه های طبیعی استان خبر داد و گفت: در این راستا با همکاری سازمان جهاد کشاورزی و دانشگاه علوم پزشکی شیراز 11 هزار هکتار از اراضی منابع طبیعی فارس با گونه هایی از این گیاهان از جمله آنغوزه، باریجه، گل نرگس، جاشیر خوراکی، بادام کوهی، ارژن و بلوط زیر کشت گیاهان دارویی قرار خواهد گرفت.وی اظهار داشت: تاکنون۶۷۰ هزار هکتار از اراضی منابع طبیعی فارس که مستعد کشت گیاهان دارویی است مورد شناسایی قرار گرفته است.وی همچنین از صادرات ۱۱۴ تن گیاه دارویی به ارزش ۶ میلیون دلار از فارس در یک سال گذشته به کشورهای دیگر خبر داد و خاطرنشان کرد: فارس به لحاظ ویژگی های اقلیمی و تنوع آب و هوایی یکی از مناطق مهم رویش انواع گیاهان دارویی محسوب می شود.

مدیر کل منابع طبیعی فارس همچنین با اشاره به کاهش 84 درصدی آتش سوزی های عرصه های منابع طبیعی فارس نسبت به مدت مشابه سال قبل افزود: خوشبختانه با اقدامات تاثیر گذار و به موقع مجموعه منابع طبیعی در کنار مشارکت مردم و دستگاهها کل آتش سوزی های سال جاری 313 هکتار بوده است و این در حالی است که سال گذشته بالغ بر یکهزار 800 هکتار از اراضی تحت پوشش منابع طبیعی استان دچار حریق شدند.وی از تشدید برخوردها و مقابله با متخلفان آتش سوزی در اراضی ملی خبر داد وگفت طی سال جاری تاکنون 9 متخلف ایجاد آتش سوزی به دستگاه قضایی معرفی شده است.

بوستانی با اشاره به اقدامات تاثیر گذار منابع طبیعی در حوزه های آبخیزداری و استقبال چشمگیر مردم از این اقدامات اظهار داشت:تاکنون بالغ بر 3 هزار و 800 طرح بزرگ و کوچک آبخیزداری مطالعه و آماده اجرا است .وی گفت: اجرای این طرح ها نیازمند مشارکت و تامین اعتبارات کافی است و این در حالی است که تا کنون بخشی از اعتبارات اجرای این پروژه ها تامین و بخش دیگری از آن نیز نیازمند مشارکت مردم و بهره برداران عرصه های منابع طبیعی است.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات احیایی و مشارکتی در عرصه های طبیعی استان از بذر کاری دو هزار هکتار از ارتفاعات استان با همکاری مستقیم مردم خبر دادو گفت:در سال گذشته 500 هکتاراز عرصه های طبیعی استان با کاشت تعدادی از گونه های بومی با همیاری و مشارکت مردم با کمترین هزینه ممکن بذرکاری و احیاء شد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس در بخش دیگری از صحبتهای خود با اشاره به حفاظت مشارکتی به عنوان یکی از ابزارهای حفاظت عرصه های طبیعی افزود:براین اساس از سال گذشته تاکنون دو هزار طرح مرتع داری به دامداران استان تحویل شده و مسئولیت حفاظت بر عهده آنان قرار داده شده است.

مراسم تکریم و تجلیل از خانواده مرحوم زنده یاد کمال سلمانپور گزارشگر رادیو و خبرنگار پیشکسوت استان فارس پایان بخش این نشست خبری بود.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :