پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - طرح گزکاری در سطح بیش از دو هزار هکتار از اراضی بیابانی فارس اجراشد.
اوقات شرعي
آب و هوا
The remote name could not be resolved: 'weather.yahooapis.com'

بازدید : 268 16 مرداد 1397 ساعت 12:40 شماره :50918
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی فارس خبر داد
طرح گزکاری در سطح بیش از دو هزار هکتار از اراضی بیابانی فارس اجراشد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی فارس در راستای احیای رویشگاه ها و ایجاد پوشش گیاهی و فضای سبز در اراضی بیابانی، طرح گزکاری در سطح بیش از دو هزار هکتار ازعرصه های طبیعی فارس اجرا شده است.

عبدالحسین یوسفی معاون فنی اداره کل منابع طبیعی فارس با اشاره به چگونگی اجرای این طرح در اراضی بیابانی استان گفت:درراستای اجرای طرح‌های الگویی احیاء و مدیریت مشارکتی عرصه‌های بیابانی با گونه‌های مختلف اقتصادی و سازگار با شرایط بیابانی مانند گز شاهی از ابتدای برنامه چهارم تاکنون میزان دو هزار هکتار اراضی در قالب طرح‌های اشتغالزایی به خانوارهای ساکن در مناطق بیابانی استان ‌اختصاص یافته است.

وی افزود:اجرای طرح زراعت چوب در استان فارس توسط اشخاص حقیقی و حقوقی در قالب طرح های گز کاری از سال 83 آغاز وتاکنون بخشهای زیادی از مناطق بحرانی  در شهرستانهای زرین دشت،لار،لامرد،خنج،داراب،مهر،نی ریز و فراشبند در قالب این طرح احیاء شده است.وی تصریح کرد: با اجرای این طرح علاوه بر توسعه روستائی و جلوگیری از مهاجرت روستائیان شاهد مقابله با پدیده بیابان زائی و احیای اراضی بیابانی دراین عرصه ها خواهیم بود.

یوسفی با اشاره به کاشت گونه های سازگار با مناطق بیابانی در اراضی ملی گفت: این گونه ها به عنوان بادشکن مانع هجوم رسوبات بادی به خانه ها و تاسیسات زیربنایی شده و نقش بسزایی در حفظ و حراست از خاک دارد. وی افزود:توسعه گونه های بیایانی تاثیر قابل توجهی در افزایش سطح جنگلهای دست کاشت در مناطق گرمسیری و بیابانی دارد وموجب پوشش محافظتی و عملیات خاکی آن دارد.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس با اشاره به اهداف اصلی اجرای طرح های احیاء و مدیریت شوره زارها با گونه مقاوم گز شاهی در عرصه های بیابانی استان اظهار داشت: بهره برداری مطلوب از آبهای غیر متعارف و خاکهای شور و شور و قلیایی برای تولید چوب به منظور تامین نیاز کارخانجات نئوپان سازی،صنایع چوب،صندوق سازی و سایر مصارف چوبی و همچنین ایجاد زمینه لازم در جهت مصنوعات تبدیلی،ایجاد اشتغال و تولید درآمد در عرصه های بیابانی از جمله مهمترین اهداف این طرح است.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی فارس گفت:کاشت گونه‌های گیاهی بادشکن در مناطق بیابانی باعث کاهش سرعت، شدت و اثرات نامطلوب باد در این مناطق شده و ضمن کمک به اجرای طرح ترسیب کربن نقش بسزایی در مهار ریزگرد ها دارد.وی با اشاره به اقتصادی شدن این طرح در عرصه های طبیعی گفت:انجام فعالیتهای بیابانزدایی با اجرای طرح های اقتصادی و عمرانی با مشارکت مردم ضمن ایجاد زمینه اشتغال و تولید درآمد برای بهره برداران عرصه ها ، تاثیر قابل توجهی در احیاء عرصه‌های بیابانی دارد.

وی در خصوص اشتغالزایی ایجاد شده در این طرح اظهار داشت:تعداد اشتغال ایجاد شده از این طریق بطور مستقیم 200 نفر و ایجاد اشتغال غیر مستقیم نیز بطور تقریبی 2000 نفر برآورد شده است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :