پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس: 13 شهرستان فارس در معرض خطر بیابانی شدن قرار دارند.
اوقات شرعي
آب و هوا
The remote name could not be resolved: 'weather.yahooapis.com'

بازدید : 209 3 تير 1397 10:39 شماره :49774
در شورای اداری شهرستان زرین دشت
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس: 13 شهرستان فارس در معرض خطر بیابانی شدن قرار دارند.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس خطر بیابانی شدن 13 شهرستان فارس را مورد تهدید قرار داده است.

 مدیرکل آبخیزداری و منابع طبیعی فارس در شورای اداری شهرستان زرین دشت با اشاره به خطر توسعه بیابان در 130 هزار هکتار از عرصه های طبیعی فارس گفت: فقر فرهنگی و اقتصادی از مهم ترین دلایل بیابان شدن عرصه های منابع طبیعی و از بین رفتن جنگل ها و مراتع این استان به شمار می روند.
بوستانی حفظ و حراست از جنگل ها، مراتع و سایر عرصه های منابع طبیعی را از مهمترین روش های بیابان زدایی برشمرد و تصریح کرد: مسئولان،انجمن های دوست داران محیط زیست و سایرگروه های مردم باید برای حفظ محیط زیست نسل های آینده تلاش کنند.
وی همچنین از تهیه طرح های بیابانزدایی برای 48 هزار هکتار اراضی در معرض بیابانی شدن در شهرستان زرین دشت خبر داد و گفت: خوشبختانه با اقدامات خوب اداره منابع طبیعی و آبخیزداری فارس ایجاد جنگل هزار هکتاری دست کاشت گلکویه شهرستان زرین دشت تاثیر به سزایی در مهار پدیده بیابان زایی این شهرستان داشته است.
وی همچنین به ضرورت تداوم جنگل کاری در شهرستان های فارس برای جلوگیری از بیابانی شدن استان اشاره کرد و تلاش بیشتر (ان جی او ها ngo ها) و سازمان های مردم نهاد را برای مبارزه جدی با پدیده مخرب بیابانی شدن منطقه خواستار شد.
بوستانی کاشت درختان مثمر سازگار با اقلیم منطقه از جمله کنار و لگجی به جای گونه های غیر مثمر را از برنامه های این اداره کل برای جلوگیری از پدیده بیابان زایی در سطح عرصه های طبیعی عنوان کرد.
ابراهیم خرم فرماندار زرین دشت هم در این جلسه با تاکید بر حفظ عرصه های منابع طبیعی شهرستان و استفاده از روش های علمی بیابان زدایی، بررسی 20 پرونده در کمسیون ماده واحده و رسیدگی به وضعیت اراضی حاشیه شهر منطقه دبیران بخش مرکزی این شهرستان را خواستار شد، که مدیرکل منابع طبیعی استان، برای رفع این مشکلات قول مساعد داد .
شهرستان زرین دشت در 337 کیلومتری جنوب شرق شیراز قرار دارد .

 

 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :