بازدید : 291 24 اسفند 1395 14:22 شماره :49284
در آخرین روز از هفته منابع طبیعی
کلنگ زنی پروژ ه های آبخیزداری در آخرین روز از هفته منابع طبیعی

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس در آخرین روز از هفته منابع طبیعی و آبخیزداری چند پروژه مشارکتی در حوزه آبخیزداری در شهرستانهای مهر و لامرد با حضور مدیر کل منابع طبیعی استان،فرماندار شهرستان مهر، امام جمعه، بخشداران مرکزی گله دار،اسیر، و جمعی از رؤسا و کارکنان ادارات و نهادهای دولتی، نظامی، انتظامی و معتمدین ودهیاران واعضای شوراهای اسلامی کلنگ زنی شد.

مهرزاد بوستانی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس در مراسم کلنگ زنی بند سنگی ملاتی روستای دارالمیزان بخش اسیر گفت : اعتبار اختصاص یافته به این پروژه حدود 150 میلیون تومان است که 45 درصد از اعتبارات اجرای این پروژه با مشارکت مردم و به صورت خودیاری های محلی و دهیاری ها تامین شده است.وی اظهار داشت: این پروژه مشارکتی به همت اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهر و با مشارکت شورای اسلامی و دهیاری دارالمیزان در مدت دو ماه ساخته خواهد شد.وی حجم عملیات سنگ ملاتی در این پروژه را یکهزار و 100 مترمکعب عنوان کرد و افزود :با بهره برداری از این پروژه علاوه بر مهار سیلاب و تغذیه آبهای زیر زمینی می توان در هرسیلاب 60 هزار متر مکعب آب را جمع آوری و ذخیره کرد.مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس اجرای این پروژه را در تقویت سفره‌های زیر زمینی مهم عنوان کرد و گفت: تغذیه سفره‌های آب زیر زمینی، کنترل سیل ،رسوب ، فرسایش بادی و جلوگیری از هجوم شن های روان و گرد و غبار به روستاهای همجوار ،تلطیف هوای منطقه ،احیا و اصلاح مراتع،اشتغالزایی در منطقه ، بهبود وضعیت معیشتی ساکنین طرح و بهبود پوشش گیاهی از مهم‌ترین اهداف این پروژه است. وی بر ضرورت اختصاص اعتبارات لازم و به موقع در طول اجرای این پروژه تاکید ودرخصوص حمایتهای مالی در راستای تکمیل این پروژه قول مساعدت داد.

کلنگ زنی پروژه آبخیزداری کنترل سیل و تغذیه مصنوعی سایت کارخانه سیمان لامرد از دیگر برنامه های سفر یک روزه مدیر کل منابع طبیعی و هیئت همراه به لامرد و مهر بود .

به گفته مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس اعتبارات ساخت این پروژه به صورت کامل از کارخانه سیمان تامین و تا سه ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.وی گفت:این پروژه علاوه بر کنترل سیلاب نقش مهمی در تامین آب کارخانه و تغذیه چاههای زیر دست این حوزه دارد. مسئولان کارخانه سیمان نیز در این مراسم نسبت به تکمیل و راه اندازی به موقع این پروژه قول مساعد دادند .

بهره برداری از پروژه مطالعاتی آبخیزداری حوزه رودخانه مهران با کاشت 6 هزار اصله نهال از دیگر برنامه های سفریک روزه مدیر کل و هیئت همراه به لامرد و مهر بود .  

به گفته محبی ، معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی فارس در این منطقه بیش از 6 هزار اصله نهال در فضایی به وسعت 30 هکتار و با گونه‌های کهور، آکاسیا، بید و کنار کاشته شده است که یکی از پروژه‌های مهم و حیاتی برای شهرستان‌های مُهر و لامرد به شمار می رود ..وی افزود:در سه سال اخیر بیش از 300 هکتار از اراضی شوره‌زار و بیابانی شهرستان مُهر در راستای اقدامات بیولوژیک آبخیزداری درختکاری شده است.

گفتنی است در ادامه این بازدیدها ساختمان سرجنگلبانی بخش گله‌دار شهرستان مهر در زمینی به مساحت 2 هزار مترمربع و با زیربنای 140 مترمربع با هزینه‌ای افزون بر 80 میلیون تومان با مشارکت شهرداری و شورای اسلامی گله‌دار و اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهر افتتاح و به بهره برداری رسید.

در ادامه نیز کلنگ زنی پارک جنگلی شهر اسیر به مساحت 53 هکتار با مشارکت شهرداری و شورای اسلامی و اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهر انجام شد.==CEPFG==
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :